در حال حاضر تغذیه یکی از مهم ترین عواملی است که زندگی ما را تحت الشعاع قرارداده است که مدام برایمان مجهولاتی را به وجود می آورد. مجهولاتی با این عنوان : چگونه تغذیه ای سالم داشته باشیم؟ استفاده از چه موادی برای بدنمان لازم و ضروری بوده تا بتواند سلامت بدن ما را تضمین کند؟ در کنار این موارد سوالی اساسی و مهم تر برای خانواده ها وجود دارد که ذهنشان را حسابی به خود مشغول کرده است : چه غذا و تنقلاتی را برای فرزندانمان فراهم کنیم تا مواد معدنی و ویتامین های لازم را برای آن ها تامین کند ؟؟ و سوال آخر و مهم تر که ذهن والدین عزیز را مشغول کرده است این است که تنقلات مدرسه چیست و شامل چه مواردی می تواند باشد تا ضامن سلامت فرزندانشان باشد.

این سوال به خصوص با نزدیک شدن به فصل پاییز در ذهن ها پررنگ تر می شود چراکه به اول مهر و بازگشایی مدارس نزدیک می شویم، در این زمان است که تغذیه فرزندانمان از هر زمان دیگری با اهمیت تر می شود به این خاطر که نیاز به فراگیری و انرژی بالاتری دارند.

تنقلات برای مدرسه !؟

تنقلات و خوراکی های متنوع و مفیدی وجود دارند تا بچه ها بتوانند آن را با خود به مدرسه ببرند و این امکان را داشته باشند در زمان زنگ های تفریح آن ها را میل کنند تا نوش جان کردن آن ها باعث کمک به یادگیری بیشتر و سریعتر آن ها شود.

برای تغذیه مدرسه چی بزاریم ؟؟

تنقلاتی هستند که می توانیم با جایگزین کردن آن ها در برنامه غذایی فرزندان سطح فراگیری و هوشی آن ها را بالا ببریم.

تنقلات برای مدرسه

تنقلات مدرسه مفید و بی ضرر :

  • آجیل مغز : یک نوع آجیل مفید و خوشمزه که شامل بادام درختی، پسته، بادام هندی، گردو و فندق می باشد که هر یک از این مغز ها ویتامین های فراوانی را به دنبال دارد.
  • بادام درختی دارای کلسیم، فیبر غذایی و ویتامین E می باشد که به بهبود بیماری قلبی،پیشگیری از سرطان، تقویت قلب، مغز، کبد و چشم کمک می کند.
  • پسته دارای آهن و ویتامین B1 می باشد که از بی اشتهایی و کم خونی جلوگیری کرده و همینطور به عملکرد خوب سیستم عصبی و رفع خستگی کمک می کند.
  • بادام هندی دارای ویتامین A می باشد که باعث دید بهتر شده و به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند.
  • گردو دارای انوع ویتامین ها، کلسیم، آهن، پتاسیم، امگا۳ و ۱۵درصد چربی اشباع نشده مفید برای بدن می باشد که برای کاهش قندخون، تقویت مو، بهبود بیماری های قلبی، کاهش کلسترول، درمان کم خونی و جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه مفید است.
  • فندق دارای ویتامین E و فیبر غذایی بوده که برای جلوگیری از بیماری های قلبی و سرطان ها، پوکی استخوان و تب مفید می باشد.
  • نخودچی و کشمش : نخود و کشمش را می توان یکی از تنقلات مورد علاقه بچه ها در نظر گرفت چراکه با آن طعم شور و شیرینی که دارد بشدت برای آن ها لذت بخش می باشد.
  • خرمای خشک : از آنجایی که شاید بچه ها آنقدر که باید به خرمای رطب علاقه ی چندانی نداشته باشند می توان برای جایگزینی آن از خرمای خشک زاهدی استفاده کنید و آن را در برنامه غذایی آن ها قرار دهید.
  • میوه خشک : میوه یکی از مهم ترین و اساسی ترین مواد غذایی می باشد که بدن ما برای سلامت خود، نیاز روزانه به آن دارد. برای فرزندانمان که زمان زیادی را در مدرسه می گذرانند می توانیم از میوه های خشک استفاده کنیم تا سلامت آن ها به خطر انداخته نشود.
  • چیپس میوه : تکه های انواع میوه ها به دلیل حجم کلی که می گیرد و هم تنوع فراوانی که دارد می تواند یکی دیگر از تنقلات خوشمزه برای مدرسه باشد چراکه می تواند تمامی سلیقه ها در بر بگیرد.

 

طرز تهیه میان وعده برای مدرسه

در کلام آخر باید گفت می توانید تمامی این مواد خوشمزه را با هم ترکیب کرده و میان وعده ای مناسب و مفید برای فرزندانتان در نظر بگیرید.

به عنوان مثال انواع مغز هایی را که معرفی کردیم با گرانولا و مقداری شیر مخلوط کنین تا هم ترکیبی مقوی و هم خوشمزه برای میان وعده و یا حتی صبحانه فرزندانتان فراهم کنین تا با میل کردن آن سطح فراگیری آن ها را افزایش دهید.