گردو 

گردو میوه ای دوست داشتنی و پر از خاصیت است. مغز این میوه سرشار از پروتئین، آنتی اکسیدان ها، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. در ایران از این خوراکی خوشمزه استفاده های زیادی می شود مانند مصرف در وعده صبحانه، تهیه خورشت فسنجان، ترکیب آجیل، تهیه انواع  شیرینی و کیک و ... .

گردو دارای ویتامین های مختلفی اعم از ویتامین K، ویتامین E، ویتامین A، ویتامین C، برخی از ویتامین های گروه B مثل تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پیریدوکسین و فولیک اسید می باشد. مواد معدنی موجود در ترکیب این مغز مانند کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، زینک، پتاسیم و سدیم است که به حفظ سلامتی بدن کمک می کنند.

خواص گردو

در گردو انواع و اقسام مواد مغذی وجود دارد. از چربی های مفید تا ویتامین ها و انواع مواد معدنی را می توان در گردو یافت. علت خواص فراوان گردو نیز به سبب وجود همین مواد مغذی است. از مهم ترین خواص گردو می توان به بهبود سلامت قلب انسان اشاره کرد. مصرف این ماده غذایی مفید کلسترول بد خون را کاهش داده و رگ ها و شریان های خونی را مستحکم می کند. محققان علت این تاثیر گردو را در چربی های مفید و ترکیبات آنتی اکسیدانی گردو شناسایی کرده اند.

گردو ضد سرطان است. در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که مصرف گردو می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. از دیگر خواص گردو می توان به بهبود عملکردهای مغزی، کمک به سلامت دستگاه گوارش، کمک به بهبود بیماران دیابتی، استحکام استخوان ها و... اشاره کرد.

درخت گردو و انواع آن

انواع گردو در جهان با گردوی سیاه و سفید مشخص می شوند. نوع سفید این میوه در منابع خارجی به نام ایرانی یا انگلیسی شناخته می شود. این نوع محصول بومی ایران بوده و سپس به سایر نقاط جهان انتقال یافته است.

درخت گردو چندلر

درخت گردو چندلر از بهترین نوع نهال های این میوه می باشد. این نهال بومی آمریکا بوده و نژاد اصلاح شده آن در ایران، آمریکا و ترکیه کاشته می شود. این نهال دارای مقاومت بالا و باردهی بسیار عالی است. این نهال در ارتفاعات 700 الی 1500 متر بالاتر از سطح دریا کاشته می شود.

این نهال گردو دیرگل بوده و در برابر سرمای بهاره مقاوم است. این نهال از سال اول میوه می دهد. پوسته میوه این درخت دارای رنگ روشن و نازک بوده و مغز آن درشت است. نوع فرانکت برای گرده افشان آن پیشنهاد می شود.

درخت گردو فرانکت

نهال گردو فرانکت دیرگل بوده و به دمای پایین مقاوم است. این گیاه مناسب کاشت در مناطق سردسیر می باشد. این گیاه بومی کالیفرنیای آمریکا است. این گیاه به عنوان یک گیاه ارزشمند شناخته می شود که در سال اول میوه می دهد. پوست میوه این گیاه نازک و مغز آن درشت و خوش طعم است.

درخت گردو فرنور

نهال گردو فرنور دارای عملکرد و باردهی عالی بوده و بومی کشور فرانسه است. این نهال برای کاشت در مناطق سردسیر بسیار عالی است. برخی از انواع دیگر گردو مانند چندلر، تحمل سرمای خیلی زیاد را ندارند. میوه این گیاه درشت و  دارای طعم مطلوب است. این گیاه در مناطق با ارتفاع 1500 تا 2300 متری از سطح دریا، کاشته می شود. گرده افشان این گیاه نوع فرنت می باشد.

درخت گردو فرنت

نهال گردو فرنت به نهال فرنور شباهت زیادی دارد. این گیاه دارای میوه ای درشت و مغزی خوش طعم و با کیفیت است. میوه این گیاه دارای پوسته نیمه کاغذی است. این نهال بومی کشور فر انسه است و عملکرد بالایی دارد. این گیاه برای مناطقی که در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا قرار دارند، مناسب است.

درخت اسرائیلی

این نوع درخت گردو، بومی اسرائیل است. این گیاه دارای قدی متوسط با پایه کوتاه است. این گیاه دارای عملکرد و باردهی مناسبی است. این گیاه دیرگل و پربازده می باشد. این گیاه در سال اول تا دوم ثمر می دهد. بر روی این نوع گیاه اصلاح نژاد انجام شده، به همین دلیل مناسب مناطق سردسیر است.

درخت پدرو

یکی دیگر از انواع درخت گردو، نوع پدرو بوده که بومی کشور آمریکا است. این گیاه شباهت ظاهری زیادی به نوع چندلر دارد. این گیاه دیرگل بوده و در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا، کاشته می شود. میوه این گیاه بیضی شکل، دارای پوسته ای نازک بوده که مغز آن  به راحتی از پوسته جدا می گردد. مغز میوه این گیاه دارای کیفیت خوب و به رنگ قهوه ای روشن است. این نوع گیاه جزو درختان میوه اقتصادی به شمار می آیند. این گیاه از سال اول میوه می دهد. گرده افشان آن نوع فرانکت است.

درخت پکان

درخت گردو پکان مانند فرانکت، چندلر و پدرو بومی کشور آمریکا است. رشد این گیاه متوسط بوده و میوه ای کشیده و بیضی شکل دارد. این گیاه زودگل است و مناسب مناطق سردسیر که سرمای بهاره دیر هنگام دارند، نیست. مغز میوه این گیاه درشت، کشیده و قهوه ای رنگ است. این گیاه از سال اول میوه می دهد. این گیاه در مناطق گرم و کم ارتفاع از سطح دریا کاشته می شود.

درخت کانادایی

این گیاه بومی کشور کانادا است. این گیاه دیرگل بوده و در ارتفاعات 3000 متر بالاتر از سطح دریا کاشته می شود. این گیاه مقاومت بالایی در برابر سرما داشته و در مناطق سردسیر باردهی و عملکرد خوبی دارد. ارتفاع این گیاه حدود 12 متر است و حداکثر عملکرد آن برای هر درخت در زمان بلوغ حدود 5/49 کیلوگرم است.

درخت لارا

لارا بومی آمریکا بوده و زودگل است. این نوع گیاه برای کاشت در مناطق گرمسیر مناسب است. این گیاه به بیماری های باکتریایی بسیار آسیب پذیر است. این درخت تحمل سرمای زیاد و سرمای بهاره را ندارد. ارتفاع مناسب برای کاشت این نوع درخت حدود 1800 متر از سطح دریا است.

درخت هارتلی

درخت گردو هارتلی، بومی آمریکا است. این گیاه دیرگل بوده و از سال اول میوه می دهد.  این گیاه در مناطقی که ارتفاع آنها 1200 تا 2500 متر  بالاتر از سطح دریا است، کاشته می شود. این نوع گیاه در مقابل خشکی مقاومت زیادی نداشته و تحمل سرمای زیاد را نیز ندارد. میوه این گیاه دارای مغز چرب و درشتی است که به راحتی از پوسته جدا می شود.

درخت گردو توسرخ

این نهال دارای مغزی سرخ رنگ بوده که بومی کشور آمریکا است. این میوه دیرگل بوده و در مناطق دارای ارتفاع 1200 متر بالاتر از سطح دریا، کاشته می شود. این گیاه عملکرد مناسب داشته و حدود 10 تن در هر 2 هکتار می باشد.

درخت گردو دماوند

این گیاه بومی کشور ایران است. ارتفاع این گیاه زیاد می باشد. این گیاه در مناطقی که ارتفاع 1800 متر بالاتر از سطح دریا دارند، کاشته می شود. میوه این گیاه درشت و  دارای پوسته محکمی است. مغز این میوه چرب و بسیار خوشمزه می باشد. این گیاه زودگل بوده و به سرمای زمستان مقاومت بالایی دارد. در این گیاه احتمال سرمازدگی به دلیل سرمای بهاره وجود دارد.

قیمت گردو

قیمت گردو به عوامل مختلفی مانند تازه بودن، رنگ میوه، اندازه میوه، اندازه مغز میوه، میزان چرب بودن مغز میوه، نژاد، راحت جدا شدن مغز از پوسته، نازکی پوسته میوه، تعداد میوه های پوک و ... بستگی دارد.  قیمت مغز این میوه از خود میوه با پوست چوبی بیشتر است. قیمت میوه با پوست سبز از میوه با پوست چوبی کمتر است.

خرید گردو

در خرید گردو این امکان برای شما وجود دارد که به صورت با پوست یا بدون پوست اقدام به خرید گردو کنید. نمی توان گفت خرید کدام نوع گردو بهتر است. هر فردی بنا به سلیقه و راحتی کار خود گردو با پوست یا بدون پوست را ترجیح می دهد. اما نکته مهمی که در مورد خرید گردو بدون پوست وجود دارد این است که حتما در موقع خرید به تازه و با کیفیت بودن گردو توجه کنید. چرا که مغز گردو زمانی که مدت زیادی در معرض هوای آزاد باشد کیفیت اولیه خود را از دست می دهد. پس بهتر است حتما از فروشگاه هایی خرید کنید که فروش آن ها بالا است و مغز گردو مدت زیادی در فروشگاه باقی نمی ماند.

اما در خرید گردو حتما باید به یک سری نکات توجه کنید. اولین چیز بوی گردو می باشد. هر کس می تواند بوی کهنگی گردو مانده را تشخیص دهد. نکته دوم در تشخیص گردو خوب میزان چرب بودن آن است. کمی از پر گردو را با انگشتان خود بفشارید اگر دستتان چرب شد گردو کیفیت خوبی دارد. نکته سوم در خرید گردو توجه به سایز آن می باشد. گردوهای ایرانی معمولا دارای سایزهای کوچک و بزرگ هستند. اگر اندازه گردوها یکسان است احتمالا از نوع خارجی بوده یا از نوع دستچین گردوهای ایرانی است که قیمت آن بالاتر از سایر گردوها می باشد.