بادام زمینی 

بادام زمینی یک گیاه روغنی، مخصوص مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری می باشد. منشاء گونه های مختلف این گیاه،  کشور پرو در آمریکای جنوبی بوده است. در قرن شانزدهم میلادی این گیاه توسط برده فروشان از کشور برزیل به غرب آفریقا و سپس به سواحل شرقی آفریقا، هندوستان و سایر نقاط جهان منتقل شد.

 برای اولین بار آقای ابراهیم پورداوود، گیاه بادام زمینی را در سال 1389 شمسی از اروپا به ایران آورد. این گیاه ابتدا در ناحیه آتشگاه اطراف شهر رشت کاشته شد. به تدریج درشهرهای لشت نشاء، آبکنار، آستانه اشرفیه، صومعه سرا، انزلی و تالش، کاشت این گیاه رواج یافت.

کالری بادام زمینی

کالری بادام زمینی بالا است. این نوع بادام بین کودکان و نوجوانان طرفداران زیادی دارد. البته تمام افراد در تمام رده های سنی می توانند این خوراکی سرشار از پروتئین، فیبر، اسیدهای چرب، ویتامین ها و مواد معدنی استفاده کنند. البته برخی افراد به مصرف این بادام حساسیت دارند، به همین دلیل باید از این نوع آجیل، با احتیاط استفاده کنند.

خواص بادام زمینی

تا به اینجا با ارزش غذایی و خود بادام زمینی تا حدودی آشنا شدید، به خاطر داشته باشید که بادام زمینی یکی از خوراکی های بسیار مفیدی است که برای بدن خواص و ویژگی های بی شماری دارد به همین دلیل بهتر است تمامی خواص این ماده عالی را به بهترین شکل ممکن مورد بررسی قرار دهید.

کنترل وزن

بادام زمینی دارای فیبر، پروتئین و اسیدهای چرب غیر اشباع می باشد. مصرف به اندازه از این آجیل می تواند به کاهش وزن کمک شایانی کند. مصرف این آجیل به عنوان یک میان وعده مناسب است زیرا احساس سیری خوبی ایجاد می کند. طبق تحقیقات انجام شده خانم هایی که 2 بار در هفته از این آجیل استفاده می کنند، کمتر دچار اضافه وزن می شوند. پروتئین زیاد و اسیدهای چرب غیر اشباع موجود در این نوع بادام، موجب تامین انرژی کافی می شود. این بادام دارای فیبرهای محلول و نامحلول بوده که به کاهش وزن کمک می کنند.

تقویت سلامتی قلب و عروق

اسیدهای چرب غیر اشباع موجود در این نوع بادام، جزو چربی های سالم محسوب می شوند. اسیدهای چرب اشباع نشده، موجب پایین آمدن سطح کلسترول بد خون و بالا رفتن سطح کلسترول خوب خون می شود. به همین دلیل این بادام، موجب تقویت سلامتی سیستم قلب و عروق می شود.

آجیل هایی مانند بادام زمینی می تواند خطر بروز بیماری های قلبی را کاهش دهد. این آجیل ها به دلیل داشتن اسید اولئیک، مواد معدنی مهمی مانند منیزیم، مس، ویتامین هایی مانند نیاسین و آنتی اکسیدان هایی مانند رزوراترول موجب تقویت سلامتی قلب می شود.

تنظیم قند خون

بادام زمینی دارای شاخص گلیسمی پایین بوده، به همین دلیل موجب کاهش سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت می شود. شاخص گلیسمی هر ماده غذایی، نمایانگر این است که این ماده، قند خون را با چه سرعتی افزایش می دهد. هر چه شاخص گلیسمی یک ماده غذایی کمتر باشد، ماده غذایی سالم تر می باشد. وجود پروتئین، فیبر و اسیدهای چرب سالم موجود در این آجیل موجب می شود تا هضم آن به آهستگی انجام شود و قند خون با سرعت بسیار پایین افزایش یابد.

جلوگیری از تشکیل سنگ های کیسه صفرا

خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا در میان مردان و زنانی که از بادام زمینی استفاده می کنند، کمتر است. اکثر سنگ های صفراوی به دلیل افزایش سطح کلسترول تشکیل شده اند. با مصرف این نوع بادام و کاهش سطح کلسترول بد خون از تشکیل سنگ های صفراوی جلوگیری می شود.

سلامت مو

وجود ویتامین های گروه B و ترکیبات مغذی دیگر در این نوع بادام،  باعث تقویت سلامتی مو می گردد. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در این بادام، موجب رشد موها می گردد. ترکیبات موثر در این آجیل باعث تقویت عروق خونی، درمان ریزش مو و افزایش ضخامت مو می گردد. ترکیب مس موجود در این بادام، موجب جلوگیری از بروز سفیدی و یا خاکستری شدن موها می گردد.

مصرف بادام زمینی برای کم خونی 

یکی دیگر از خواص و ویژگی های بسیار خوبی که بادام زمینی دارد این مورد است که می توانید با استفاده از آن بیماری کم خونی خودتان را بهبود دهید. با مصرف روزانه بادام زمینی می توانید کلسترول بدن بدن را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید به همین دلیل مصرف بادام زمینی برای کم خونی و بیماری عروقی پیشنهاد می شود.

مصرف بادام زمینی برای کنترل دیابت

باید این مورد را هم درباره بادام زمینی بدانید که با اضافه کردن بادام زمینی و یا کره بادام زمینی به عنوان صبحانه یا میان وعده می توانید در کنترل قند خون کمک بسیاری بکنید. به عنوان مثال فیبر موجود در بادام زمینی در کاهش قند خون بسیار خوب و موثر است.

استفاده از بادام زمینی برای کودکان 

شاید شما هم نگران تغذیه کودک خود هستید، امروزه غذا ها و خوراکی های بسیاری وجود دارند که می توانید از آن ها برای کودکان خود استفاده کنید. ولی باید بدانید ممکن است بسیاری از آن ها برای کودکان خواص و فوایدی نداشته باشند به همین دلیل یکی از خوراکی هایی که می تواند خواص و ویژگی های بسیار موثر و خوبی برای سلامت کودکان داشته باشد بادام زمینی می باشد. بادام زمینی به دلیل انواع ویتامین، چربی های مفید، فیبر و موارد بسیار زیادی که دارد می تواند برای سلامت و نشاط کودک شما موثر واقع شود.