چاقی و لاغری مبحثی است که امروزه خیلی از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. البته خیلی از افراد به فکر لاغری و تناسب اندام هستند، اما افرادی نیز که به علل مختلفی مانند عمل های جراحی دچار ضعف شده اند و وزن کم کرده اند، به دنبال چاقی می باشند. در این میان کره بادام زمینی و چاقی مکملی بسیار خوب و همچنین  یکی از مواد مغذی برای چاقی آنها می باشد.

درباره کره بادام زمینی

کره بادام زمینی نوعی کره است که از بادام زمینی های قاره آمریکا به دست می آید. این کره بسیار پر کالری و پر انرژی می باشد، این ماده مغذی دارای ترکیبات زیادی مانند چربی های اشباع شده و اشباع نشده، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ها، مواد معدنی، آب، مواد قندی، نمک و … می باشد. تمام این ترکیبات می توانند بر میزان کالری دریافتی از طریق استفاده از این کره تاثیرگذار باشند.

تاثیر کره بادام زمینی و چاقی بر روی هم

خیلی از افراد فکر می کنند چون واژه کره بر این محصول غذایی خودنمایی می کند و این محصول دارای چربی می باشد، می تواند مضر باشد و سبب ایجاد بیماری های مختلف گردد. در صورتی که اینگونه نیست و اکثر چربی های استفاده شده در ساخت این کره از نوع چربی های غیر اشباع می باشند که از نوع چربی های خوب هستند.

مطلب مرتبط: “کره بادام زمینی و لاغری + نحوه مصرف”

کره بادام زمینی ، چاقی و لاغری

این کره دارای کالری زیادی است و از چربی های خوب بسیاری برخوردار است. و همین دلیلی است، که بدن  می تواند سوخت و ساز خودش  را افزایش دهد، به همین دلیل برای افرادی که قصد لاغری دارند، مناسب است. اما این گفته به این معنی نیست که افرادی که قصد چاقی دارند، نمی توانند با مصرف این ماده غذایی نتیجه ای بگیرند.

در صورتی که باید بگوییم افرادی که قصد افزایش وزن دارند، می توانند بیش از مقدار مجاز از این کره استفاده کنند. این افراد باید فعالیت های روزمره خود را در نظر بگیرند و میزان کالری و انرژی مورد نیاز برای انجام آنها را مورد سنجش قرار دهند.

ظرف کره بادام زمینی

سپس با توجه به میزان کالری مورد نیاز برای انجام آنها، از کره بیشتری استفاده کنند تا کالری های بیشتری دریافت کنند، برای همین است که  کره بادام زمینی و چاقی مکمل یکدیگر هستند؛ زیرا کالری و چربی های اضافه، سبب افزایش وزن و جذب در بافت های بدن می شوند.

استفاده از این کره با توجه به قانون بالا می تواند در طولانی مدت سبب افزایش وزن و یا چاقی افراد در سنین مختلف شود. ناگفته نماند که پروتئین زیاد موجود در این کره نیز می تواند موجب افزایش وزن در افراد مختلف شود. به همین دلیل پزشکان مختلف این ماده غذایی را بمب انرژی می نامند.

البته نباید از این موضوع نیز غافل شد که این کره در کنار تمام خواص و فواید خوبی که برای بدن دارد، می تواند مضر باشد و در استفاده بیش از حد آن نیز باید دقت کرد تا برای بدن مشکلی ایجاد نشود.  میزان مصرف متعادل از این کره می تواند بر بیماری های قلبی و فشار خون تاثیر گذار باشد در صورتی که مصرف بیش از حد آن می تواند تاثیرات بدی بر این بیماری ها داشته باشد.

کره بادام زمینی و چاقی و نحوه مصرف آن

مصرف مجاز این کره برای تمام افراد بین دو تا سه قاشق مربا خوری در طی شبانه روز می باشد؛ قابل ذکر است که مصرف این مقدار، هیچگونه تاثیر بدی بر افراد مختلف ندارد.

در این میان افرادی که قصد اضافه وزن و چاقی دارند، می توانند کمی بیشتر از این مقدار استفاده کنند. این افراد می توانند از این کره همراه با مواد غذایی مختلف مانند انواع سالادهای میوه و سبزیجات، نان های تست، شیر و … در میان وعده های غذایی خود استفاده کنند.

بسیاری از افراد معتقد هستند مصرف این کره بعد از وعده صبحانه و آخر شب بعد از مصرف شام می تواند تاثیر بیشتر بر چاقی و افزایش وزن داشته باشد؛ زیرا این ماده غذایی انرژی زا است و سوخت و ساز را افزایش می دهد و از پر خوری های مکرر نیز جلوگیری می کند.

بنابراین استفاده از آن در این وعده ها از سوخت و ساز جلوگیری می کند. البته این افراد برای چاقی می توانند از تنقلات مضر نیز استفاده کنند، اما عاقلانه ترین راه؛ استفاده از مواد غذایی مغذی مانند کره بادام زمینی می باشد.

کلام آخر در مورد کره بادام زمینی و چاقی

این کره مانند هر ماده غذایی دیگری می تواند بر لاغری و یا چاقی افراد مختلف در سنین متفاوت تاثیرگذار باشد. به همین دلیل افرادی که قصد دارند به منظور افزایش وزن از این کره استفاده کنند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنند تا او در کنار تجویز رژیم های غذایی مختلف، میزان استفاده از این کره را نیز مشخص کند.