انواع چای را بشناسید

معرفی انواع چای

انواع چای

چای به عنوان یک نوشیدنی آرامش بخش معروف است و پر طرفدار ترین نوشیدنی در آسیا می باشد. شاید جالب باشد بدانید که بعد از آب ، چای پرمصرف ترین نوشیدنی است. چای انواع مختلفی دارد که ک در ایران چای سیاه محبوبیت بیشتری داشته و همه با طعم آن آشنایی دارند اما چای های مختلف دیگری نیز وجود دارد که در دنیا خصوصا آسیا معروف هستند. توجه داشته باشید که انواع مختلف چای از یک گیاه به اسم کاملیا سیننسیس تولید می شود و انواع مختلف چا نتیجه فرآیند های تولید مختلف و متنوع است. در ادامه به معرفی انواع مختلف چای خواهیم پرداخت.

چای سیاه

چای سیاه در واقع لقب یک نوشیدنی آرامش بخش را دارد. خصوصا در ایران بیشتر افراد برای فرار از خستگی و کسب آرامش چای سیاه می نوشند چراکه معتقدند باعث افزایش تمرکز و انرژی می شود و دلیل آن این است که این چای بیشترین کافئین را در بین انواع دیگر چای دارد.

از فواید مصرف منظم چای سیاه می توان جلوگیری از بروز سکته ی مغزی و همچینی کاهش ریسک ابتلا به سرطان خصوصا سرطان تخمدان در زنان اشاره کرد.

یکی از نکات قابل توجه در مصرف چای سیاه این است که بهتر است این نوشیدنی فورا بعد از وعده های غذایی مصرف نشود زیرا چای به دلیل داشتن ماده ای به نام تانن مانع جذب آهن در بدن می شود اما نوشیدن آن نیم ساعت بعد از غذا نه تنها ضرری ندارد بلکه حتی به هضم بهتر غذا کمک می کند.

چای سبز

برداشت چای سبز زمانی انجام می شود که برگ های چای مقداری پلاسیده می شود و با حرارت خیلی سریع آن را خشک می کنند به همین دلیل رنگ روشن تر و عطر و طعم مطبوع تری  نسبت به چای های دیگر دارد.

چای سبز را بیشتر به عنوان یک نوشیدنی لاغری می شناسند اما اطلاعات ضد و نقیضی در مورد تأثیر چای سبز در لاغری وجود دارد. نتایج بعضی تحقیقات نشان داده که این نوشیدنی متابولیسم بدن را افزایش داده و باعث کاهش وزن خصوصا موجب از بین بردن چربی های شکمی می شود اما در مطالعات دیگری اثری از کاهش وزن بر روی افراد مشاهده نشده از این رو می توان نتیجه گرفت که عملکرد چای سبز بر روی افراد مختلف متفاوت است.

چای سبز مفید ترین نوشیدنی برای بیماران قلبی و مبتلایان به فشار خون و همچنین افراد دیابتی می باشد. از دیگر خواص آن می توان به پیشگیری از آلزایمر و انواع سرطان ها اشاره کرد.

چای سفید

چای سفید در حقیقت از جوانه و گلبرگ های تازه ی گیاه چای استفاده می شود. و از آنجایی که نسبت به انواع چای های دیگر کمتر فرآوری می شود، آنتی اکسیدان بیشتر داشته و خواص ضد سرطانی آن نیز بیشتر خواهد بود. چای سفید، چای محبوب امپراطوری چین بوده و نسبت به انواع دیگر چای کافئین خیلی کمتری دارد. اما از طرفی به دلیل آنتی اکسیدان فراوانش خاصیت ضد پیری دارد. همچنین متابولیسم بدن را افزایش داده و برای کاهش وزن بهترین نوشیدنی است.

مطلب پیشنهادی: “خواص چای سفید و روش مصرف آن را بدانید”

چای گل گاوزبان

خواستگاه گل گاوزبان دامنه ی کوه های البرز است. این گیاه یک داروی شفابخش برای روح محسوب می شود. گل گاوزبان دلهره، استرس و وحشت را از بین می برد و باعث آرامش روح و روان می باشد و همچنین نشاط آور است. از انی رو برای درمان افسردگی بسیار مناسب است.

چای بهار نارنج

بهار نارنج به عط و بویش معروف است. این چای عطر دل انگیزی دارد ولی در عین حال دارای خواص بسیاری است. بهار نارنج اشتهاآوری قوی بوده و برای رفع ضعف اعصاب، غم و افسردگی مفید است؛ همچنین نشاط‌آور است و در تسکین ناراحتی‌های سینه و تپش قلب نیز مؤثر است.

چای ترش

چای ترش از طریق جوشاندن کاسبرگ گیاه جامائیکا به دست می‌آید. این چای یکی از انواع چای است که کافئین ندارد و از آنجایی که کالری خیلی کمی دارند می توانند یکی از نوشیدنی های رژیم های لاغری باشد.

شاید جالب باشد بدانید که چای ترش فواید بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال یک داروی شفابخش برای کبد محسوب شده و از کبد محافظت می کند همچنین برای کنترل فشار خون، پیش گیری از سرطان، مقابله با افسردگی، کمک به هضم غذا و کاهش درد های قاعدی مفید و موثر است.

اما نکته ای که باید در مصرف چای ترش دقیت کنید این است که اولا با داروهایی استامینوفن، دیکلوفناک و کلوروکوئین نباید مصرف شوند زیرا باعث تداخل دارویی می شود. دوما چای ترش باعث افت فشار خون شده و افراد باردار نباید آن را مصرف کنند.

مقدار مجاز مصرف آن در صورت مصرف گل خشک، ۱۰ گرم دم کرده در روز و در صورت مصرف عصاره، ۱۰۰ میلی‌گرم عصارهٔ جوانه در روز.

 

برای تهیه ی هر یک چای های بالا می توانید سری به فروشگاه برادران حسینی بزنید.