گردو یکی از مغز های بسیار خوشمزه و مفید است که برای بدن ویژگی های بی شماری دارد. در این مقاله می خواهیم خواص گردو را به طور خلاصه برای شما بیان کنیم، تا شما بتوانید با بررسی این خواص از گردو برای سلامتی بدن خودتان نهایت استفاده را داشته باشید.

مواد معدنی موجود در گردو

بهتر است این مورد را به خوبی در مورد گردو بدانید که این مغز فوق العاده دارای مواد معدنی مختلفی می باشد که همگی آن ها برای سلامتی بدن شما بسیار مناسب و خوب می باشند. به طور کلی یک انس گردو یا حدود ۷ عدد مغز کامل آن دارای موارد تقریبی زیر است:

 • ۱۸۷ کیلوکالری
 • ۵ گرم چربی
 • ۴ گرم پروتئین
 • ۲ گرم فیبر
 • کمتر از ۱ گرم قند
 • ۴ گرم کربوهیدرات
 • ۴ میلی‌گرم منگنز (۴۸ درصد نیاز روزانه)
 • ۴ میلی‌گرم مس (۲۲ درصد نیاز روزانه)
 • ۴۵ میلی‌گرم منیزیم (۱۱ درصد نیاز روزانه)
 • ۹۸ میلی‌گرم فسفر (۱۰ درصد نیاز روزانه)
 • ۲ میلی‌گرم ویتامینB6 ( حدود ۱۰ درصد نیاز روزانه)
 • ۷ میلی‌گرم فولات (۷ درصد نیاز روزانه)
 • ۱ میلی‌گرم تیامین (۶ درصد نیاز روزانه)

ارزش غذایی گردو

خواص گردو

برای اینکه بتوانید به خوبی با این مغز آشنا باشید باید خواص و ویژگی های بی شماری که برای بدن دارد را مورد بررسی قرار دهید. به همین دلیل در ادامه به معرفی و بررسی برخی از خواص گردو برای شما می پردازیم. تا بتوانید به خوبی با این خواص آشنا شوید و بتوانید از این مغز استفاده کنید.

گردو و کمک به مبارزه با افسردگی

امگا-۳ و فسفر موجود درگردواز عملکرد مطلوب مغز در سطوح مختلفی پشتیبانی می‌کند. شواهد بیولوژیکی وجود دارد که میزان کم چربی‌های امگا-۳ در افسردگی و همچنین تعداد دیگری از اختلالات رفتاری و شناختی تأثیر خواهد داشت. چراکه با توجه به اینکه چربی‌های ضروری به‌طور مستقیم برای ایجاد غشای خارجی سلول‌ها و کمک به عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی استفاده می‌شوند، کاملاً منطقی است که گردو به‌عنوان یک درمان طبیعی برای افسردگی عمل نماید.

چربی‌های امگا-۳ به تشکیل پوشش بیرونی نرم و سیال سلول کمک می‌کنند و به آن‌ها توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر را می‌دهند. این موضوع امری حیاتی برای انتقال‌دهنده‌های عصبی ناقل «احساس خوب» مانند دوپامین و سروتونین برای جریان یافتن به داخل و یا خارج سلول‌ها می‌باشد. بدون مقدار کافی از انواع مناسب چربی‌ها در رژیم غذایی، عملکرد انتقال‌دهنده عصبی شما دچار آسیب شده و بسیاری از افراد این تأثیرات را در بروز احساس اضطراب، استرس مزمن، اشتیاق شدید، خستگی و نوسانات خلق‌وخو تجربه می‌کنند. به همین دلیل است که چربی‌ها برای مبارزه با افسردگی و اضطراب حیاتی هستند.

مطالعات جامعی انجام‌شده مصرف مقادیر زیاد چربی‌های امگا-۳ (معمولاً به شکل ماهی‌های دریایی به‌علاوه بعضی از آجیل‌ها مانند گردو) را به نرخ‌های پایین‌تر افسردگی ارتباط می‌دهد. آزمایش‌های بالینی کنترل‌شده‌ای که اثرات امگا-۳ را در پیشگیری از افسردگی و بیماری‌های قلبی بررسی می‌کند، در تعدادی از مراکز تحقیقاتی بزرگ ادامه دارد. به نظر می‌رسد هر چه بیشتر در مورد چگونگی کارکرد این اسیدهای چرب ویژه درمی‌یابیم، بیشتر به مزایای چشمگیر آن‌ها پی می‌بریم، بااین‌حال اکثر مردم کمبود امگا-۳ داشته و نمی‌توانند هزینه آن را تأمین کنند.

گردو و بهبود سلامت مغز و حفظ حافظه

همانطور که گفتیم این دانه ی شبیه مغز،تأثیرات مثبتی را بر روی سلامت مغز میگذارد. از جمله اینکه امگا۳ موجود در آن برتی تقویت حافظه و زوال عقل و آلزامر بسیار مفید است. شاید جالب باشد بدایند که بین افسردگی و ابتلا به زوال عقل رابطه ی تنگاتنگی وجود دارد چراکه تحقیقات نشان داده که سیاری از افراد مشابهی که به علت کمبود امگا-۳ ضروری از افسردگی بالا رنج می‌برند، قربانی مسائل شناختی شامل ناهنجاری‌های مرتبط با سن مانند زوال عقل، آلزایمر و سایر اختلالات حافظه می شود.

هنگامی‌که محققان گروه بیوشیمی و عصب‌شناسی در دانشگاه کراچی اثرات گردو را بر یادگیری و حافظه در موش‌ها ارزیابی کردند، بهبود‌ معناداری در یادگیری و حافظه موش‌هایی که از گردو استفاده کرده بودند نسبت به گروه دیگر از موش‌ها که گردو مصرف نکرده بودند دریافت کردند. همچنین موش‌هایی که از گردو استفاده کرده بودند کاهش قابل‌توجهی در مصرف غذا نشان دادند؛ اگرچه این موضوع تأثیر منفی بر رشد طبیعی آن‌ها نداشت. همچنین تحلیل مغز موش‌ها افزایش عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی، محافظت در برابر آسیب و بهبود متابولیسم کنترل‌کننده اعصاب را نشان داد.

خواص گردو چیست؟

گردو و بهبود سلامت قلب

بین میزان مصرف آجیل و امگا-۳ و بهبود سلامت قلب رابطه قوی وجود دارد و از آنجایی که گردو سرشار از این مکاده ی مغذی ست بر طبق بسیاری از مطالعات این مواد مغذی  موجود در گردو با تمیز نگه‌داشتن شریان‌ها، بهبود گردش خون، تعادل سطوح کلسترول و کاهش التهاب ناشی از بیماری برای سلامت قلب و عروق سودمند است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ که در مجله کالج تغذیه آمریکا (Journal of the American College of Nutrition) منتشرشده، نشان داد که مصرف گردو اثرات مثبتی بر کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک که پیش‌زمینه دیابت و بیماری قلبی عروقی (CVD) است دارد.

هنگامی‌که محققان اثرات مصرف روزانه ۵۶ گرم گردو بر عملکرد اندوتلیال (اندوتلیال لایه‌نازکی از سلول‌ها می‌باشد که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را می‌پوشاند) و سایر نشانگر‌های زیستی خطرساز قلب در جمعیت بالغین دارای اضافه‌وزن را بررسی کردند، بهبود قابل‌توجهی در سلامت قلب و عملکرد اندوتلیال آنان دریافت نمودند. در این بیماران جریان خون بهبودیافته بود، کنترل انسولین آنان بهتر شده بود و فشارخون مناسب‌تری داشتند. یکی دیگر از مزایای خوردن گردو این بود که بیماران به‌طور متوسط ​​باوجود خوردن سطح بالایی ازگردوهای دارای چربی بالا ​​به وزنشان اضافه نشده بود.

گردو و کمک به پیشگیری از سرطان

به شکرانه یک غذای ضدالتهابی عالی و آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنول آن، تغذیه با گردو برای عملکرد سیستم ایمنی سودمند بوده و می‌تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که گردو بخشی از یک رژیم غذایی است که مانند یک درمان طبیعی سرطان عمل می‌کند. پس چه بهتر که با مصرف منظم آن از تأثیرات بینظیر آن بی نصیب نمانیم.

در سال ۲۰۱۳ محققان مرکز علوم سلامت دانشگاه تگزاس (University of Texas Health Science Center) بررسی کردند که آیا یک رژیم غذایی استاندارد همراه با گردو در موش‌ها، ایجاد و رشد سلول‌های سرطانی پروستات انسان را کاهش می‌دهد؟ آن‌ها دریافتند که رژیم غذایی همراه با گردو در موش‌ها، تعداد تومورها و رشد آن‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده و اندازه متوسط ​​ نهایی تومورهای پروستات در آن‌هایی که رژیم غذایی همراه با گردو داشتند تقریباً یک‌چهارم اندازه متوسط ​​تومورهای پروستات در آن‌هایی بود که رژیم غذایی بدون گردو را مصرف می‌کردند!

گردو و بهبود بهداشت باروری و کمک به رشد و نمو

منگنز موجود در گردو یک ماده معدنی مهم برای رشد، سلامت باروری، بهبود زخم و رشد مغز می‌باشد. همچنین این ماده معدنی برای حفظ سلامت متابولیسم و برای هضم و استفاده از کربوهیدرات‌های مواد غذایی که از رشد عضلات و بافت‌های بدن حمایت می‌کنند، موردنیاز است.

گردو، بهترین راه برای افزایش امگا-۳ کودکان

بسیاری از کارشناسان خوردن گردو توسط بچه‌ها را به‌عنوان یک میان وعده مغذی برای تقویت مغز توصیه می‌کنند. گردو همچنین ممکن است بسیاری از بیماری های روانی از جمله افسردگی در کودکان و ADHD یا بیش فعالی(اختلالی که در آن پرتحرکی، بی‌توجهی و رفتارهای ناگهانی بیشتر و شدیدتری نسبت به کودکان دیگر وجود دارد) و دیگر مشکلات مربوط به رشد را درمان کند.. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کودکان مدرسه‌ای در صورت مصرف مکمل‌های چربی امگا-۳ یا گرفتن مقادیر زیادی امگا-۳ از خوراکی‌ها توجه بیشتر، کاهش مشکلات رفتاری و نشانه‌های مرتبط با ADHD کمتری داشتند.

 

با توجه به اینکه خوردن ماهی‌های دریایی به‌طور مرتب برای بسیاری از بچه‌ها سخت است، پیدا کردن راهی برای گذاشتن چند عدد گردو در وعده‌های غذایی آن‌ها روشی مناسب برای فراهم کردن طبیعی امگا-۳ آن‌ها بوده و منجر به‌سلامت جسمی ‌و روحی آن‌ها می‌شود. یکی از مزیت های گردو این است که با شیرینی جات و غذاهای زیادی ترکیب می شود که ساده ترین آن نان و پنیر و گردوست که همه ی ما با آن آشنایی داریم.

خواص گردو برای پوست

مطمئنا هر فردی همیشه دوست دارد کامل و بی نقص باشد. به همین دلیل تمامی روش هایی را که می توان در زیبایی تاثیر بگذارد را در پیش می گیرد. پوست صورت جزء یکی از اصلی ترین مواردی می باشد که به طور چشمگیری مورد توجه همه قرار دارد.

اگر شما نیز به سلامت پوست صورت خود اهمیت بسیاری می دهید و همیشه سعی دارید که پوستی صاف و بدون جوش و آکنه داشته باشید؛ بی شک می توان گفت محصولاتی که از گردو تهیه می شوند؛ می توانند بهترین گزینه برای شما باشند.

جالب است بدانید یکی از مهم ترین خواص گردو تاثیر بسیار مفید آن بر روی سلامت پوست است. ویتامین ها نقش بسیار مهمی در سلامتی پوست صورت و همچنین درخشندگی آن دارند. به همین  دلیل مصرف محصولات پوستی که مقدار زیادی ویتامین در آن موجود می باشد می تواند به طرز چشمگیری در سلامت پوست شما تاثیر بگذارد.

با توجه به اینکه بسیاری از ویتامین ها در گردو وجود دارند، یک گزینه بسیار عالی جهت برطرف کردن مشکلات پوستی و بهبود آن می باشد.

مطمئنا همه ی شما پول زیادی را تا به حال صرف خرید محصولات مراقبت پوستی پرداخت کرده اید، اما اکثرا نتیجه ای نگرفتید. در این رابطه می توان گفت اگر یک بار از محصولاتی که در آن ترکیب گردو به کار برده شده استفاده کنید، پشیمان نخواهید شد. از جمله خواص گردو برای پوست می توان به لطافت پوست، سفت شدن پوست صورت، درخشندگی و سفید شدن پوست و درمان جای جوش و آکنه اشاره کرد.

گردو برای لاغری

افرادی که دچار اضافه وزن می باشند، همیشه از نامتعادل بودن اندام خود ناراحت هستند و به عبارتی اعتماد به نفسی ندارند. این افراد همیشه به دنبال روش هایی می باشند تا بتوانند حداقل مقداری وزن خود را کاهش دهند. مکمل های زیادی در زمینه کاهش وزن وجود دارند که می توانند تاثیر خوبی نیز داشته باشند.

اما در کنار این تاثیرات خوب و مثبت با توجه به اینکه از مواد شیمیایی تهیه شده اند، به مرور زمان می توانند مشکلات جدی را برای فرد ایجاد کنند. اما مواد طبیعی دیگری هم هستند که می توانند بدون هرگونه عوارض و آسیب شما را تا حد زیادی به اندام ایده آل تان برسانند. در این رابطه می توان به خواص گردو در کاهش وزن اشاره کرد.

مغز گردو با توجه به اینکه کالری بسیار زیادی دارد، افراد با مصرف مقداری از آن در طول روز انرژی بدن خود را تامین می کنند. به عبارتی می توان گفت مصرف گردو در طول روز باعث می شود کالری بدن شما بالا برود.

وقتی بدن انرژی مورد نیاز خود را تامین می کند، فرد احساس سیری می کند و دیگر میلی به خوردن غذا و خوراکی های دیگر ندارد. نتیجه ی همین بی اشتهایی باعث می شود که فرد در طول روز، مقدار کمتری مواد غذایی مصرف نماید و در نتیجه شاهد کاهش وزن باشد. پس از خواص گردو به کاهش وزن نیز می توان اشاره نمود.

خواص گردو برای حافظه

بسیاری از افراد امروزه مبتلا به بیماری های فراموشی و آلزایمر می باشند. فراموشی یکی از بدترین بیماری هایی است که روح و روان انسان را در بر می گیرد. اما به گفته متخصصان مصرف مقداری از مغز ها و آجیل در طول روز می تواند باعث تقویت حافظه انسان شود.

از خواص گردو می توان به تقویت حافظه نیز اشاره نمود. مسلما همه ی شما تا به حال از خاصیت گردو بر تقویت حافظه شنیده اید. ویتامین E  یکی از ویتامین هایی است که در تقویت حافظه نقش بسیار زیادی دارد. خوشبختانه مقدار زیادی ویتامین E در گردو وجود دارد که این یک خبر خوب برای افرادی می باشد که مبتلا به  فراموشی و آلزایمر می باشند. زیرا مصرف گردو می تواند تاثیرات مثبتی را بر حافظه انسان بگذارد.

البته باید در مصرف گردو بسیار محتاط باشید، زیرا مصرف گردو در دراز مدت می تواند مشکلات جدی را برای شما به وجود آورد. مصرف گردو زمانی می تواند برای تقویت حافظه موثر باشد که به صورت متعادل مصرف شود و در مصرف آن زیاده روی نشود.

خواص گردو برای مو

همان طور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم، گردو دارای خواص منحصر به فردی می باشد. از جمله خواص گردو می توان به تاثیر آن بر زیبایی و تقویت مو اشاره کرد. موی انسان برای اینکه بتواند رشد خوبی داشته باشد به بسیاری از ویتامین ها و املاح معدنی نیاز دارد. این ویتامین ها و املاح معدنی در بسیاری از مواد خوراکی که مصرف می کنیم وجود دارند.

مغز گردو سرشار از ویتامین های بسیار زیادی است که وجود هر یک از این ویتامین ها به رشد و تقویت مو کمک بسیاری می کند. پس در نتیجه می توان گفت یکی از خواص گردو مربوط به سلامت مو می باشد.

بسیاری از افراد همیشه از موهای خود ناراضی هستند و به همین دلیل هزینه بسیاری زیادی را صرف خریدن انواع شامپو های شیمیایی می کنند. بسیاری از شامپو ها از ترکیبات شیمیایی ساخته شده اند که به مرور بر سلامت موی شما تاثیر منفی بر جای می گذارند. اما مغز گردو با توجه به اینکه مواد مغذی بسیاری را در خود جای داده است؛ می تواند یک گزینه خوب برای موهای آسیب دیده ی شما باشد.

شامپوهایی که از عصاره ی گردو ساخته شده اند به رشد سریع موهای شما و همچنین ترمیم موهای آسیب دیده ی شما کمک بسیاری می کنند. به همین دلیل است که نمی توان خواص گردو را در زیبایی مو نادیده گرفت.

ویتامین ها و مواد معدنی گردو

یکی دیگر از خواص گردو مربوط به ویتامین ها و املاح معدنی بسیاری است که در آن وجود دارد.

گردو سرشار از ویتامین های E، B، ‌C و    Dمی باشد.  هر کدام از این ویتامین ها به نحوی در سلامت انسان تاثیر گذار می باشند. مثلا  ویتامین E در جوانسازی  نقش بسزایی دارد. ویتامین B در کاهش چین و چروک تاثیر فراوانی دارد و باعث می شود پوست صورت شما جوان و شاداب به نظر برسد. ویتامین D در کودکان و نوجوانان سبب افزایش قد می شود.

در نهایت ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و از بدن شما در برابر انواع بیماری ها محافظت می کند.

عوارض گردو

خواص گردو در بسیاری از موارد مشاهده می شود. اما مصرف بیش از حد هر نوع مواد خوراکی به مرور سبب به وجود آمدن بسیاری از مشکلات می شود. مغز گردو با توجه به اینکه دارای کالری بسیاری زیادی می باشد، مصرف بیش از حد آن می تواند باعث چاقی و اضافه وزن بیش از حد شما شود.

گردو در برخی از موارد باعث بروز حساسیت و آلرژی می شود که این حساسیت می تواند به صورت خارش، گرفتگی بینی و التهاب باشد. پس در این صورت گردو برای برخی از افراد می تواند مضر باشد. هر چند ایجاد خارش و التهاب باعث به وجود آمدن مشکل خاصی نمی شوند. اما برای برخی از افراد خارش و التهاب آزار دهنده می باشد، پس این مورد را می توان از عوارض مصرف گردو دانست.

کبد انسان از جمله عضو هایی می باشد که به چربی زیاد حساسیت بالایی نشان می دهد، به عبارتی می توان گفت منبع مشکلات کبد مربوط به مصرف چربی بیش از حد است. مغز گردو با توجه اینکه چربی بیش از حدی دارد، مصرف بیش از حد آن می تواند باعث جذب چربی در کبد شود. پس در کنار خواص گردو این مورد نیز یکی از عوارض مصرف بیش از حد گردو می باشد.

در بسیاری از موارد شنیده اید که مصرف گردو برای زنان باردار بسیار مفید می باشد. اما زیاده روی در مصرف آن علاوه بر اینکه مفید نمی باشد، می تواند مشکلات جدی را برای مادر و جنین به وجود آورد. به همین دلیل است که فرد باردار باید به صورت متعادل از آن مصرف نماید و از خوردن زیادی گردو اجتناب کند. حداقل مصرف ۳ الی ۴ عدد گردو در طول روز برای زنان باردار توصیه می شود.

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله بیان کردیم گردو خواص و ویژگی های بی شماری برای بدن دارد که پیشنهاد می شود از آن استفاده کنید. برخی از این خواص مانند لاغری با گردو، تاثیر آن در مو، حافظه و… می باشد. همچنین یکی دیگر از نکاتی که باید به خوبی به آن توجه کنید عوارض گردو می باشد.