نخود ها 

نخود

از قدیم الایام نخودها جزء ثابت مهمانی ها بوده و همراه با کشمش یک ترکیب بسیار لذت بخش را برای مردم فراهم کرده است. نخود را شما می توانید به صورت خام و شور خریداری کنید. نخود نیز دارای خواص فراوانی می باشد. نخودها سرشار از پروتئین بوده و می تواند یک جایگزین مناسب برای افراد گیاهخوار باشد. نخود قابلیت اضافه شدن به ترکیبات آجیل را دارد.

خرید نخود

برای خرید نخود باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر دارای فشارخون هستید بیشتر نخودهای خام را تهیه کنید. اما اگر مشکلی در این رابطه ندارید برای خرید نخود دستتان باز است و می توانید از انواع نخودهای شور و دو آتیشه استفاده کنید. همچنین در هنگام خرید نخود می توانید کشمش رو هم در نظر بگیرید. ترکیب نخود و کشمش می تواند یک میان وعده مناسب برای شما و کودکانتان باشد که در طول روز با مصرف آن علاوه بر کاهش اشتها می تواند خواص فراوانی را هم به بدن شما اضافه کند.

خواص نخود

نخود در ظاهر شاید کم خواص به نظر برسد اما باید بدانید سرشار از مواد معدنی، ویتامین و فیبر بوده که باعث شده است مصرف نخود برای سلامتی انسان ها بسیار مناسب باشد. نخود دارای مواد مغذی زیادی است. برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از: کربوهیدرات، فیبر، پروتئین، فولات، آهن، فسفر، مس و منگنز و ... پروتئین و فیبر موجود در نخود باعث شده است تا به یک ماده غذایی مناسب برای کاهش وزن تبدیل شود. این دو ماده باعث کاهش اشتها می شود که در بلندمدت می تواند لاغری را برای شما به همراه داشته باشد. همچنین این پروتئین می تواند به استحکام استخوان ها کمک کند. از خواص شاخص دیگر نخود می توان کمک به بیماران دیابتی اشاره کرد. نخود دارای شاخص گلوکزی کمی است و مواد غذایی اینچنینی برای بیماران دیابتی بسیار مفید می باشد. فیبر موجود در نخود برای دستگاه گوارش انسان بسیار مفید است. این فیبر باعث تسهیل حرکات روده می شود. همچنین این فیبر باعث می شود مواد غذایی در دستگاه گوارش با سرعت کمتری حرکت کند و به آنزیم ها و سایر بخش های دستگاه گوارش امکان هضم بهتر غذا را می دهد. از سایر خواص نخود می توان به مواردی چون کمک به بیماران قلبی و عروقی، جلوگیری از انواع سرطان ها و خواص ضد التهابی اشاره کرد.