روز جهانی غذا

 

چرا ۱۶ اکتبر را روز جهانی غذا نام گذاری کرده اند؟

هر ساله ۱۶ اکتبر را در سراسر جهان به عنوان روز جهانی غذا گرامی می دارند. گرامیداشت روز جهانی غذا به افتخار تاسیس سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ میلادی می باشد. فائو نام سازمان خواربار و کشاورزی ملل متّحد که به عنوان یک سازمان بین المللی شناخته می شود، در زمینه ی توسعه ی کشاورزی فعالیت می کند.

این سازمان ۴ هدف اصلی را دنبال می کند که در ادامه به این چهار هدف اشاره می کنیم:

اهداف سازمان بین المللی فائو:

  1. مساعدت به کشور های در حال توسعه با در اختیار گذاشتن امکانات فنی.
  2. کمک به دولت ها در جهت تعیین خط مشی و مشاوره در برنامه ریزی.
  3. جمع آوری، بررسی و انتشار اطلاعات.
  4. فعالیت به عنوان محلی برای تبادل نظر و گردهمایی ملت های فقیر و غنی با شرایط برابر.

در ایران نیز اکثر شرکت ها، سازمان ها، رستوران ها و مجموعه هایی که در زمینه های کشاورزی و غذا فعالیت می کنند، از این گرامیداشت به عنوان یک روز مهم یاد می کنند.

 

آجیل ها در کدام دسته ی هرم غذایی قرار می گیرند؟

قبل از اینکه پیدا کنید دسته بندی آجیل در این هرم معروف کجاست، بهتر است بدانید ارزش غذایی یک ظرف کوچک آجیل به چه میزان است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی گزارشی در پایگاه اطلاع رسانی خود، آجیل را جزو مواد غذایی پر کالری معرفی کرد و اعلام داشت که هر گرم آجیل ۵ کالری انرژی تولید می کند. این یعنی یک ظرف کوچک از این خوراکی های خوشمزه، تقریبا دارای ۶۰۰ کالری انرژی می باشد که معادل با مصرف ۲ بشقاب برنج است.

همه ی ما نام هرم غذایی به گوشمان خورده است و بعضی از ما حتّی با دسته های موجود در آن هم آشنایی داریم. غلّات، سبزیجات، میوه ها، چربی ها، لبنیات، گوشت و حبوبات ۶ دسته ی مهم این هرم می باشند. در دانشنامه ی آزاد گروه فندقی ها، که بیشتر منظور همان آجیل ها هستند، در دو مورد از دسته های بالا به آنها اشاره شده است.

اولین آن ها در گروه چربی ها می باشد چرا که آجیل ها جزو منابع سالم چربی معرفی شده اند. مورد دوّمی که از دانه های آجیلی نام برده شده است، در گروه گوشت و حبوبات است که آجیل ها را به عنوان جایگزین گوشت معرفی کرده است. آجیل دارای مواد مغذّی فراوانی است که مشابه گوشت، منبع سرشاری از پروتئین، آهن، روی و ویتامین B12 است.

توصیه شده است که افرادی که در رژیم غذایی خود از گوشت استفاده نمی کنند باید در برنامه غذایی خود غذا هایی همچون شبه گوشت ها، لوبیا، عدس و آجیل را بگنجانند تا از این طریق مواد مغذّی لازم را دریافت کنند.

چند نکته مهم که نباید فرموش کنید:

  • چربی موجود در انواع آجیل از نوع اشباع نشده است که کلسترول خون را پایین می آورد و خطر بیماری های قلبی و عروق را کم می کند.
  • ویتامین E موجود در آجیل به همراه پروتئین آن برای کاهش فشار خون و پیشگیری از حملات قلبی توصیه می شود. ویتامین E سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان نیز می شود. اگر فشار خون دارید حواستان باشد چون مصرف آجیل شور می تواند برایتان خطرناک باشد; پس بهتر است از آجیل های بدون نمک استفاده کنید.
  • به یاد داشته باشید که حتی سالم ترین آجیل ها، می توانند ناسالم شوند اگر با مواد اضافی بارگیری شوند. آجیل های نمک نزده،خشک و حرارت دیده شده را تهیه کنید و از آجیل های به شدت پردازش شده و آجیل های خوشمزه ای که در شکر و نمک زیاد و روغن های هیدروژنه پردازش شده اند را استفاده نکنید.
  • وقتی که بحث آجیل به میان می آید، بهتر است زیاده روی نکنید. اطمینان حاصل کنید که به میزان مناسب و محدود به یک اونس در هر بار مصرف کنید تا فواید آجیل ها را برای سلامتی و تندرستی خود به دست آورید و با عوارض آن روبرو نشوید.

چون در روز جهانی غذا باید اهمیت ویژه ای به خوراکی هایی که استفاده می کنیم بدهیم، بیایید کمی هم در باره ی ارزش غذایی چند آجیل خوشمزه بخوانیم

چند آجیل با ارزش غذایی بالا را بشناسید

نگاهی به جدول ارزش تغذیه ای هر نوع آجیل بیاندازید، به راحتی می توانید بفهمید که چرا آنها برای سلامتی بسیار مفید هستند. آنها دارای فیبر و پروتئین بالا و چربی های سالمی می باشند که برای قلب مفیدند. اما کدام یک از آجیل ها برای سلامتی مفیدترند ؟

بادام

بادام غنی از فیبر، ویتامین E ، پروتئین و چندین ماده مغذّی مهم دیگر نیز می باشد. ۱ اونس ( ۲۸ گرم ) بادام تقریباً حاوی : ۱۶۱ کالری ۶٫۱ گرم کربوهیدرات ۵٫۹ گرم پروتئین ۱۴ گرم چربی ۳٫۴ گرم فیبر رژیمی ۷٫۴ میلی گرم ویتامین E 0.6 میلی گرم منگنز ۷۵٫۷ میلی گرم منیزیم ۰٫۳ میلی گرم ریبوفلاوین

فندق

فندق ها منابع عالی منگنز، مس و بسیاری مواد مغذی ضروری دیگر هستند. یک اونس فندق تقریباً شامل : ۱۷۶ کالری ۱۴٫۷ گرم کربوهیدرات ۴٫۲ گرم پروتئین ۱۷ گرم چربی ۲٫۷ گرم فیبر رژیمی ۱٫۷ میلی گرم منگنز ۰٫۵ میلی گرم مس ۴٫۲ میلی گرم ویتامین E 0.2 میلی گرم تیامین

گردو

گردو میزان مناسبی از پروتئین، منگنز، مس و منیزیم را دارا می باشد. یک اونس گردو تقریبا شامل : ۱۸۳ کالری ۳٫۸ گرم کربوهیدرات ۴٫۳ گرم پروتئین ۱۸٫۳ گرم چربی ۱٫۹ گرم فیبر رژیمی ۱ میلی گرم منگنز ۰٫۴ میلی گرم مس ۴۴٫۲ میلی گرم منیزیم ۹۶٫۹ میلی گرم فسفر

پسته

پسته غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است و همچنین یکی از بهترین آجیل ها برای دریافت پروتئین است. یک اونس پسته خشک حرارت داده شده حاوی تقریباً : ۱۶۱ کالری ۷٫۸ گرم کربوهیدرات ۶ گرم پروتئین ۱۳ گرم چربی ۲٫۹ گرم فیبر رژیمی ۰٫۴ میلی گرم مس ۰٫۴ میلی گرم منگنز ۰٫۴ میلی گرم ویتامین B6 0.2 میلی گرم تیامین ۱۳۷ میلی گرم فسفر

 

روز جهانی غذا فقط یک روز نیست

روز جهانی غذا باید یاد بگیریم که تا سال بعد، کدام روش غذایی را بیشتر و کدام روش ها را اصلاح کنیم