نبات خاصیت های زیادی دارد. این شیرین کننده بسیار گرم می باشد، از این رو برای خیلی از درد ها و سیستم ایمنی بدن مفید است. نبات برای سرما خوردگی بسیار خوب است. در این مقاله می خواهیم به در مورد نبات برای سرما خوردگی بپردازیم.

درباره نبات

نبات از گذشته تا کنون یک شیرین کننده بسیار محبوب و پرطرفدار به حساب می آید. نبات انواع گوناگونی در طرح ها و شکل های مختلف با رنگ های متنوع دارد. از آن برای تزیینات سفره عقد و خیلی چیز های دیگر استفاده می شود. به طور کلی این شیرین کننده پرطرفدار از اشباع شدن زیاد محلول شکر در آب ساخته می شود.

خواص نبات برای سرماخوردگی

خواص نبات به قدری زیاد است که حتی می توانند از آن به عنوان جایگزین دارو های سرما خوردگی استفاده کنند. البته دقت کنید که فقط در موارد خفیف می توانید از نبات تنها استفاده کنید. در مواردی که حال شما وخیم می باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید و دارو های تجویز شده را مصرف کنید.

نبات برای سرما خوردگی به این دلیل خوب است که خاصیت نرم کردن دارد. از این رو با داشتن خاصیت نرم کردن باعث می شود تا خلط از پشت سینه خارج شود. همچنین باعث نرم شدن گلو می شود. از این رو می توان گفت که باعث کم شدن سرفه در افراد مبتلا به کرونا می شود و در از بین رفتن خشونت صدا بسیار تاثیر گذار است.

نبات برای سرما خوردگی کودکان نیز بسیار عالی می باشد. برای همین شما می توانید برای جلوگیری از عوارض جانبی دارو های شیمیایی از شیر نبات استفاده کنید. مکیدن نبات در تسکین درد سینه و همچنین گرفتگی صدا بسیار تاثیر گذار می باشد. بنابراین حتما در مواقع سرما خوردگی از نبات در کنار درمان های دیگر استفاده کنید.

سایر خواص نبات

همان طور که گفتیم نبات برای سرما خوردگی بسیار مفید می باشد؛ اما نبات برای تسکین و دوای سایر درد های بدن نیز عالی است. نبات به نوعی همان آبنبات می باشد. اما نبات در مقایسه با دیگر آبنبات ها خاصیت های زیادی دارد. نبات شامل خاصیت ضد نفخ و ملین می باشد. از آنجایی که نبات دارای میزان بسیار زیادی ساکاروز است، سریعا در بدن جذب می شود.

نبات بسیار نشاط آور و مقوی می باشد و به هضم شدن سریع غذا کمک زیادی می کند. پس اگر مشکل گوارشی دارید، می توانید از نبات برای جلوگیری از دیر هضم شدن غذا استفاده کنید.

در ادامه برخی دیگر از خواص نبات را برای انواع درد های بررسی می کنیم.

تعدادی شاخه های نبات

افزایش انرژی

نبات نوعی منبع انرژی محسوب می شود. از آن جایی که این ماده باعث تقویت حافظه می شود، پس در کم کردن خستگی ذهن هم موثر است.

درمان آسم و نفس تنگی

 از آن جایی که آسم باعث می شود تا مسیر های تنفسی ملتهب و تنگ شود و موکوس بیشتری ترشح کنند؛ حال نبات تمامی این درد ها را کاهش می دهد. مصرف نبات به طور مرتب، می تواند آسم و تنگی نفس را از بین ببرد.

از بین بردن سردی پوست سر

بیشتر کسانی که دچار سردی پوست بدن مخصوصا دست پا هستند، احساس سرما را در بدن خود حس می کنند. نبات دارای طبع بسیار گرمی می باشد. از این رو با خوردن نبات، سردی پوست بدن از بین می رود.

درمان تکرر ادرار

افرادی که تکرر ادرار دارند، می توانند نبات مصرف کنند. در طب سنتی توصیه شده است که افرادی که تکرر ادرار دارند، با مصرف نبات داغ به طور منظم می توانند خود را درمان کنند.

کم کردن درد کمر

 به طور کلی نبات نشاط آور و آرام بخش می باشد. از این رو شما می توانید با مصرف نبات، خستگی ها و درد های خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.

درمان تپش قلب

نبات به دلیل داشتن خاصیت آرام بخش و تسکین دهنده اش، در بهبود و درمان تپش قلب بسیار تاثیر گذار است. ضد ترش کردن، درمان درد پا، درمان کم حواسی و آلزایمر، جلوگیری از جاری شدن آب دهان، بهبود اسهال و دل درد، تسکین دهنده درد های قاعدگی، رفع بلغم، درمان تلخی دهان و … از دیگر خواص مصرف نبات می باشد.

مطلب پیشنهادی:”فواید نبات

نکاتی در مورد خرید و مصرف نبات

همان طور که می دانید نبات برای سرما خوردگی فوق العاده می باشد؛ اما به شرطی که نباتتان اصل باشد. امروزه نبات های تقلبی که هیچ خاصیتی هم ندارند وارد بازار شده است. هنگام خرید نبات باید حتما دقت کنید که دارای بلور های شفاف و درشتی باشد و همچنین ضخامت و قطر آن کم باشد. حتما به تاریخ نبات های بسته بندی شده دقت کنید. علاوه بر تاریخ، مجوز آن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد و از برند های معتبر خریداری کنید.

درست است که نبات برای سرما خوردگی بسیار مفید است اما مصرف آن برای افراد دیابتی بسیار ضرر دارد. برای افرادی هم که باردار می باشند و رژیم لاغری دارند، نبات توصیه نمی شود.

در این مطلب درباره نبات برای سرما خوردگی صحبت کردیم. همچنین از سایر خواص نبات نیز سخن گفتیم. از اینکه با ما همراهی نمودید سپاسگزاری می نماییم.