عناب 

عناب

عناب، این میوه خوش فرم و زیبا با ابعاد زیتونی مانندش در طی سال‌های اخیر به دلیل خواص زیادی که دارد مورد توجه قرار گرفته است. در بین استانهای تولید کننده این محصول استان خراسان جنوبی با کیفیتترین نوع این محصول را به بازار ارائه می‌دهد. این محصول در ابتدا کمی شبیه به زیتون است و دارای رنگ سبز می‌باشد که به مرور با رشد خود از حالت ختمی در آمده و به رنگ قرمز در میاید و در نهایت حالت چروک چروک به خود می‌گیرد. عناب از دیر باز به دلیل خواص داروییاش در ایران پرورش داده می‌شود و اصالتاً بومی مناطق گرمسیری ایران می‌باشد. عناب جزء خشکبار می باشد.

خواص عناب

همان طور که اشاره کردیم استفاده از عناب به دلیل خواص دارویی زیادی که دارد از دیرباز در ایران باب شده است و تاکنون نیز رواج دارد. همانطور که از رنگ سرخ عناب نیز معلوم است عناب برای ساخت خون مفید می‌باشد و به بدن در این امر کمک می‌کند. اگر می‌خواهید سریعتر زخمهای خود را تسکین و ترمیم ببخشید می‌توانید از هسته این میوه استفاده کنید که کمک زیادی به تسریع امر بهبود زخم شما می‌کند.

اگر می‌خواهید اندامهای خود را قویتر و حجیمتر نیز بکنید می‌توانید از دمنوش این محصول استفاده بکنید. جوشانده عناب نیز برای درمان گلو درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. عناب حاوی تعداد زیادی از خانواده آنتی اکسیدانها است که می‌تواند به بدن در درمان سرماخوردگی و آنفلانزا کمک کند.

بهترین عناب دنیا مال کجاست؟

استان خراسان جنوبی نود و سه درصد عناب ایران را تولید می‌کند و شهر بیرجند مرکز این استان نیز با کیفیتترین و مرغوبترین عناب را به ارائه می‌دهد که از همین رو عناب بیرجند در بین تمامی خریداران و فروشندگان معروف است.

انتخاب عناب مناسب برای خرید

کیفیت و میزان قیمت عناب پس از دسته‌بندی بر مبنای مکان پرورش یافته، از نظر سایز و میزان چروک دسته‌بندی می‌شود. بر اساس اندازه کوچکترین مدل این محصول عناب دارویی نامیده می‌شود که از ظاهر مناسبی برخوردار نیست. اگر می‌خواهید از عناب صرفاً برای تهیه دمنوش استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم این نوع عناب را خریداری کنید زیرا با این که خواص مفید را در خود حفظ کرده دارای پایینترین قیمت نیز می‌باشد. عناب درشت نیز بهترین مدل عناب به حساب میاید که به دلیل خوش فرم و زیبا بودن از قیمت بالاتری برخوردار است.

این نوع عناب بالاترین کیفیت و گروه تولیدی استان خراسان جنوبی است که یک کالای لوکس صادراتی به حساب میاید و معمولاً فقط به کشورهای هدف صادر می‌شود. میزان چروک عناب هم مهم است، هرچه عناب چروکیدگی بیشتری داشته باشد از کیفیتی بالاتری برخوردار است زیرا این چروک‌ها نشان دهنده این است که عناب به صورت کال و نارس از درخت جدا نشده و به اندازه لازم بر روی درخت بوده و هم اینکه عناب‌های چروکیده از رطوبت کمتری برخوردار هستند و به همین دلیل شما در وزن کمتر می‌توانید تعداد بیشتری عناب را خریداری کنید. به بسته‌بندی این محصول هم توجه کنید که کاملاً وکیوم باشد و هوا در آن جریان نداشته باشد تا در طی زمان از کیفیت آن کاسته نشود.